A coaching egy olyan módszertani együttes elnevezése, amikor a coach személyre szabottan, egyénileg dolgozik ügyfelével, a coachee-val. A coaching során az ügyfél erősségeinek erősítésén, valamint az akadályok leküzdésén dolgozunk.
Mivel nem vagyunk egyformák, vannak dolgok, helyzetek, melyek az adott embernek nem okoznak nehézséget, és vannak, amelyek igen. A coach segíti ügyfelét abban, hogy tudatosítsa, mely területeken „mozog” otthonosan, és hol van esetleg külső segítségre szüksége. A coaching során törekszünk arra, hogy minél előbb kézzel fogható, akár mérhető változás következzen be, azaz eredménye is legyen a munkának.
Mikor érdemes coachingra gondolni?
Coachingra minden olyan helyzetben érdemes gondolni, amikor az egyén valamilyen változás előtt áll vagy éppen abban van. Szintén érdemes a coachingra, mint lehetséges megoldásra gondolni, ha egy-egy feladat, helyzet megoldása több időt vagy energiát vesz igénybe, mint azt szeretnénk.
Ilyen helyzetek lehetnek az előléptetés, a vezetői készségek fejlesztésének szüksége, új készségek elsajátításának igénye, a felsővezetői magányosság vagy a jövőbeli vezetői feladatokra való felkészülés. Szintén hasznos a coaching kultúraváltáskor (külföldi vezető Magyarországon, magyar vezető külföldön), a kismama-reintegrációban, üzleti és szervezeti változások idején, valamint kiégés (Burn-out) esetén vagy a beilleszkedés során.
A coaching azonban nem mindenható. Amennyiben az egyénnek tudásbeli hiányossága van, vagy valamilyen rendszerjellegű dolgot szeretnénk megtanítani, elfogadtatni, használtatni vele, akkor válasszuk a tréninget, tanácsadást vagy egyéb, akár iskolarendszerű oktatást.
A coaching folyamat coaching ülések sorozatából áll. Egy-egy ülés 60-90 percet vesz igénybe, egy teljes folyamat pedig rendszerint 8-10 ülésből áll. A coach és a coachee általában hetente legfeljebb egyszer és havonta legalább egyszer találkoznak. Az egymást követő ülések sorozata többnyire nem nyúlik túl a hat hónapon. Az ülések során többféle módszert alkalmazunk, az ügyfél találkozhat szerepjátékkal, vizualizációval, megbeszéléssel, de akár követéssel, azaz shadow coachinggal is.